Prisijunk
Tapk savanoriu
chevron arrow
Jūsų žinutė buvo išsiųsta!
Tapk rėmėju
chevron arrow
Jūsų žinutė buvo išsiųsta!
Turi idėjų?
chevron arrow
Jūsų žinutė buvo išsiųsta!
2024-04-15

Balandžio pabaigoje kultūros ratas suksis teatro ritmu

Balandžio 25-27 dienomis Kaišiadorių krašte karaliaus teatro mūza – tris dienas ne tik scenose, bet ir įvairiose erdvėse iš Lietuvos bei užsienio suvažiavę teatralai kvies įkvėpti Tarptautinio mėgėjų teatro festivalio „Vaidinam vieną pjesę“ dvasios.

–Šį tarptautinį projektą rengiame jau trečią kartą, žinoma, jei neskaičiuosime respublikinio festivalio „Vaidinam vieną autorių“, – sako renginio sumanytojas ir siela Kaišiadorių kultūros centro teatro vadovas ir režisierius Jonas Andriulevičius. – Šiemet pasirinkome neblankstančią klasiką – talentingo vokiečių rašytojo, teatro kritiko, režisieriaus Bertoldo Brechto komediją „Miesčioniškos vestuvės“, kurioje su humoru ir kartu gana skaudžiai apnuoginama vidinė tuštybė, atsverianti netgi tokiu svarbiu žmogaus gyvenimo momentu – vestuvėse.

Projektas unikalus tuo, jog stebėdamas skirtingų teatrų statytą pjesę žiūrovas turi galimybę į tą patį reiškinį pažvelgti tarsi skirtingomis akimis, palyginti požiūrio, matymo kampus. Štai Kaišiadorių kultūros centro teatras savo pastatymo ašimi pasirinko tradicinį vestuvių stalą, už kurio susodinus pjesės personažus akyse subyra padorumo fasadas, apnuogindamas ne pačius gražiausius žmogiškų santykių užkaborius; Bagdačio miesto teatras (Sakartvelas) pasitelkia kūno kalbą, muzikinius motyvus, choreogafiją. Valkos miesto teatro (Latvija) „Miesčioniškose vestuvėse“ žiūrovai atpažins krikščioniškosios terminologijos motyvus septynioms mirtinoms nuodėmėms apibūdinti.

Balandžio 25 dieną 19.30 val. pirmieji prieš žiūrovų teismą stos festivalio šeimininkai. Jono Andriulevičiaus režisuotose „Miesčioniškose vestuvėse“ kaišiadoriečiai atpažins savo mylimus aktorius. Šį spektaklį būtina pamatyti ir dėl to, kad kitą dieną būtų lengviau suprasti užsienio kalba vaidinančius svečius. Tą patį vakarą 21.20 val. įspūdingas lazerių šou Teofiliaus Matulionio aikštėje nušvies festivalio atidarymo šventę, o jau rytojaus dieną turėsime progos artimiau susipažinti su svečiais.

Pasak režisieriaus, malonu, kad į festivalį suvažiuos stiprūs, nemažą kūrybinę patirtį turintys teatralai, teatro kritikai. Balandžio 26 d., penktadienį, 17 valandą Kaišiadorių kultūros centre skambės sakartvelų kalba – „Miesčioniškas vestuves“ vaidins 1912 metais susikūręs Bagdačio miesto teatras (rež. Meliton Jafaridze), sėkmingai skinantis nacionalinių ir tarptautinių festivalių laurus, vaidinęs ir pelnęs 3 nominacijas Woody Allen  filme „Vergas“, 2 nominacijas Bill Wilder „Butas“. Po sakartvelų scenoje 19 val. pasirodys Valkos miesto teatro (rež. Aivars Ikšelis). Šio teatro ištakos siekia 1871-uosius ir siejamas su šiai tautai brangia data – tų metų gegužės 10-ąją pirmą kartą suvaidintu spektakliu latvių kalba. Ir šiandien Valkos miesto teatro pastatymai pelno gerus įvertinimus tėvynėje bei užsienyje, teatras yra vaidinęs daugelyje pasaulio šalių.

Svečiai iš Latvijos ir Sakartvelo balandžio 27 dieną „Miesčioniškas vestuves“ pristatys Rumšiškių kultūros centre: 17 val. Rumšiškių kultūros centro scenoje matysime Valkos miesto teatrą, o 18.30 val. estafetę perims Bagdačio miesto teatras.

Jei svečiai iš užsienio Kaišiadoryse svečiuosis pirmą kartą, tai ukmergiškiams ir artimiems kaimynams iš Birštono mūsų miestas jau yra pažįstamas. Šį sykį svečiai iš abiejų savivaldybių Kaišiadorių erdves nutvieks nuotaikingais performansais. Iš Ukmergės atvykstantis jaunas, tačiau ryškus kultūros centro teatras „Vilko pėdsakas“ (rež. Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė)  balandžio 27 d. 10 val. „Miesčioniškų vestuvių“ improvizacijas pristatys Kaišiadorių miesto parke. „Aukso paukšte“ apdovanotas Birštono vienkiemio teatras (rež. Beata Klimavičienė) tą pačią dieną 11 val. 12 val. Teofiliaus Matulionio aikštėje kvies įsisukti į istoriją apie J(ONĄ) ir tapti ne tik žiūrovais, bet ir vestuvių svečiais, smagaus performanso dalyviais.

Visai per kitą prizmę į vestuvių tematiką pažiūrėjo Kaišiadorių senamiesčio bendruomenė (pirmininkė Aušra Šiugždienė), ne tik savo bendruomenės narius, bet ir visus susidomėjusius balandžio 27 d. 12 val. pakvietusi į Klaipėdos šilą ( pušynas tarp Nakvynės namų ir geležinkelio, kurį senieji kaišiadoriečiai pasodino Klaipėdos sugrąžinimo Lietuvai garbei). Čia vyks performansas „Vestuvinė fotografija“, tad eidami su savimi atsineškite ir savo vestuvinių nuotraukų romantiškiems bei linksmiems prisiminimams iliustruoti.

Kaip įprasta festivaliuose „Vaidinam vieną pjesę“, jau nuo pirmos dienos vyks seminaras-praktikumas su scenos ir viešo kalbėjimo eksperte dr. Danute Vaigauskaite, teatrologe Vitalija Truskauskaite, Rumšiškių A. Baranausko gimnazijoje aktorė Jūratė Martinaitytė, teatro eksperte Irena Maciulevičiene, aktore Justina Jukonyte.

Visi renginiai nemokami, o bilietą įsidėkite iš namų – tebus tai gera nuotaika, meilė teatrui ir Lietuvos kultūros sostinei 2024!

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kaišiadorių rajono savivaldybė. Renginių metu gali būti filmuojama ir fotografuojama.

Straipsnio autorė Romualda Suslavičienė