Keliaukime aplink pasaulį su Leopoldu Godovskiu
Skaidrių ežerų apsuptas Žaslių kraštas – ne tik gamtos perlas. Ši žemė išaugino (ir, tikėkimės, dar išaugins) ne vieną ryškią asmenybę, kurios darbų bei kūrybos vaisiais džiaugiasi visa Lietuva ir – pasaulis. Tačiau garsiausiu pasaulio žasliečiu vadiname vieną žmogų – tai geriausiu visų laikų pianistu tituluojamas pedagogas, kompozitorius Leopoldas Godovskis.
Pačioje žiemos pradžioje, gruodžio 3 dieną, už Žaslių kultūros centro durų palikę žvarbius vėjus ir darganas, rinksimės ypatingai progai – kartu su „XX amžiaus stebuklo“, „Pono Dievo“ (Mr. God), „Budos prie fortepijono“ (tokiais vardais karūnuotas fortepijono virtuozo talentas) kūriniais leisimės į kelionę aplink pasaulį. Koncertas, kurį dovanos klasikinės muzikos korifėjai – pianistė, muzikos pedagogė, kultūros veikėja Mūza Rubackytė (Lietuva-Prancūzija-Šveicarija), Sietlo Ramiojo vandenyno universiteto docentas ir klaviatūros studijų vadovas, pianistas Dainius Vaičekonis (JAV) ir daktaras, dėstytojas, pianistas Carlas Peterson (JAV) – o paskaita ir paroda palydės Kaišiadorių muziejaus darbuotojai, taip ir vadinasi – „Aplink pasaulį su Leopoldu Godovskiu“.
Žasliai atrasti Leopoldą Godovskį visuomenę pakvietė lygiai prieš dešimtmetį.
–Pirmasis renginys vyko 2014 metų birželio 21-ąją, jame dalyvavo Sietlo Ramiojo vandenyno universiteto docentas ir klaviatūros studijų vadovas, pianistas Dainius Vaičekonis iš JAV atlikęs L. Godovskio kūrinių rečitalį. Mūsų salėje L. Godovskio sukurtą muziką grojo Kaišiadorių bei kitų šalies meno ir muzikos mokyklų moksleiviai, vyko paskaita. Tądien kultūros centro sieną papuošė bareljefas garsiausiam pasaulio žasliečiui atmintį, – pasakoja Žaslių kultūros centro direktorė Raselė Ščerbavičienė, visus tuos metus šalia kitos veiklos ir renginių, su didžiule meile bei dėmesiu puoselėjusi bei tebepuoselėjanti žymiojo kraštiečio atminimą. Daugelis puikiai prisimena praėjusiais metais Žaslių kultūros centro įgyvendintą projektą „Pajausk XX a. klasiką Leopoldo Godovskio natomis“ su Nacionalinės premijos Čiurlionio kvartetu; 2020-2021 m. – projektą „Pasaulinio garso perlas, neatrastas Lietuvoje“.
2021 metais Leopoldo Godovskio vardu pavadinta viena iš Žaslių gatvių.
Likimas susiklostė taip, kad Žasliuose, o ir Lietuvoje, L. Godovskis praleido labai nedaug laiko. Čia gimė 1870-aisiais miestelio felčerio šeimoje. Tėvui mirus nuo tuo metu siautusios choleros jį, apie pusantrų metų vaiką, motina Ana su savimi išsivežė iš pradžių į Širvintas, po to – į Vilnių, kur ryškiai sušvito ankstyvas talentas. Būdamas devynerių Leopoldas Godovskis jau su pasisekimu atliko pirmąjį solinį koncertą, po jo sekė gastrolės po tuometinę Rusijos imperiją. Nuo 14 metų apsigyveno JAV.
Net ir dabar, kai pasaulis jau smarkiai pasikeitęs, šios genialios asmenybės gyvenimas užburia: studijos pas Kamilį Sen Sansą, koncertas Anglijos karalienei, aukštos pareigos žymiausiose pasaulio muzikos akademijose, milžinišku pasisekimo lydimi koncertai… Pasaulinis pripažinimas leido bendrauti su pačiais žymiausiais žmonėmis. 2014-aisiais „Kaišiadorių aiduose“ JAV muzikos menų daktaras Dainius Vaičekonis savo straipsnyje „Leopoldas Godovskis – neatrastas Lietuvos perlas“ rašė: „Godovskis su savo žmona (garsi dainininkė Frieda Saxe – aut. past.) buvo labai svetingi, jų namai visada buvo pilni įžymių žmonių, su kuriais Godovskiai draugavo, rengdavo saloninius koncertus, kuriuose grodavo savo kūrinius. Dukra Dagmar prisimena, kad jų namuose buvo įprasta pamatyti Ignacą Paderevskį, Fiodorą Šaliapiną, Fricą Kreislerį, Jozefą Hofmaną, Enriką Karuzą, Mišą Elmaną, Valterį Damrošą. Na, o Sergejus Rachmaninovas, Artūras Rubinšteinas, Jaša Heifecas, Pablas Kasali, Lhevinne šeima, Igoris Stravinskis, Džordžas Geršvinas, Čarlis Čaplinas, Albertas Einšteinas buvo nuolatiniai Godovskių svečiai. Kai gyveno Europoje, pas juos lankydavosi Sergejus Diagilevas, Anri Matisas, Morisas Ravelis, Andre Gide, Vaslavas Nijinskis“.
Visgi, kaip pastebėjo dr. D. Vaičekonis, „Patogiai Amerikoje įsikūrusį ir pasaulį apkeliavusį Leopoldą Godovskį vis tiek traukė gimtinė. Taigi būdamas 65 metų jis atvyko į Vilnių norėdamas aplankyti savo gimtuosius Žaslius, pasiimti iš giminaitės savo gimimo liudijimą, galbūt aplankyti tėvo kapą. Tačiau – kadangi Lietuva su Lenkija neturėjo diplomatinių santykių dėl Vilniaus krašto aneksavimo – garsus menininkas nebuvo įleistas į Lietuvos teritoriją. Tai jį labai nuvylė.“
Tačiau į Žaslius, kur prasidėjo jo didysis gyvenimo kelias, sugrįžo talentingo litvako siela, kurią jis įpynė į savo sukurtą muziką. Apkeliavęs visą pasaulį, pabuvojęs visuose žemynuose, išskyrus Australiją, ir šios žiemos vakarą į muzikinę kelionę po pasaulį mus visus kviečia Leopoldas Godovskis.
Koncerto pradžia 18 valandą.
Straipsnį parengė Romualda Suslavičienė