Kultūros sostinės traukinio stotelės rugsėjį – nuo lietuviškos Atlantidos Rumšiškėse iki romantiškai azartiško lašišadienio Senojoje Gegužinėje
Kultūros sostinės traukinys visu greičiu neria į rudenį, kurį, nors ir po karšta vasaros saule, išduoda žolėje tarsi aukso grynuoliai šviečiantys prikritę obuoliai ir lengvu liūdesiu alsuojantys dygių ražienų plotai. Tuo ilgesiu, prisiminimais, išnyrančiais iš Kauno marių dugno, kur kadaise stūksojo į dangų besistiebianti Kokalnio viršūnė, savo čiurlenimu rytus pasitikdavo guvus Nedėjos upeliukas, virė kasdienis kaimo žmonių gyvenimas, o čia buvusioje Raštininkų mokykloje pirmuosius eilėraščius rašė Antanas Baranauskas, pažymėtas ir pirmasis rugsėjo renginys: 7 dieną, šeštadienį, Rumšiškėse rinksimės į muzikos ir istorijų koncertą ant vandens TĖKMĖJE.
Amžiams po vandeniu paskendusios lietuviškos Atlantidos dvasią šauks plaukimas baidarėmis ir burlaiviais Kauno marių vandeniu virš buvusio senojo kaimo, ekskursijos po dabartines Rumšiškes, garsiniai pasakojimai, rumšiškiečio poeto Vaidoto Daunio dukterų – seserų Daunyčių – ansamblio REGNUM MUSICALE atliekami kūriniai, poetinė-atmosferinė muzikos programa su kompozitoriumi Donatu Bielkausku-DONIU, multiinstrumentininku Kristijonu Lučinsku ir atmosferinės muzikos kūrėja Tamsaule bei kiti gražūs ir gilūs potyriai.
Rugsėjo 9-13 dienomis Kultūros sostinės traukinys ilgesniam laikui sustos mažai kam girdėtame nedeliame Zauliškių kaime, kuris nuo Kruonio nutolęs apie 8 kilometrus. Čia, Zauliškėse, kurios rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtos 1845 metais, šiemet pirmą kartą paties kaimo, o ir viso mūsų rajono istorijoje vyks Skulptorių pleneras. Savo sukurtus darbus plenero dalyviai visuomenei žada pristatyti rugsėjo 12 d. 13 val. „Užstrėvio“ sodyboje.
Rudeninėms nuotaikoms labai dera džiazas, todėl kita stotelė – Žiežmariai. Rugsėjo 12 dieną senojoje Žiežmarių sinagogoje į Džiazo muzikos vakarą kviečia BLIND BOATS. Svajinga džiazo upe plauksime su Arkadijumi Gotesmanu, Vytautu Labučiu ir Gyčiu Norvilu.
Tačiau ruduo – ne tik romantiškos nostalgijos metas, bet ir džiaugsmas žemės ir saulės mums dovanotu derliumi, savo darbo vaisiais. Tad šventišku šurmuliu, smagia muzika ir kitokiomis linksmybėmis rugsėjo 14-ąją visus, išlipusius Kultūros traukinio stotelėje Žasliuose, pasitiks smagi, margaspalvė Tradicinių amatų ir folkloro šventė. Tą pačią dieną mūsų šaunieji tradicijų saugotojai ir populiarintojai visiems primins, kad Kaišiadorys – kadrilių kraštas. Tuo įsitikinti jau turėjome progos stebėdami kadrilinių šokių varžytuves praėjusiais metais, o šiemet jos grįžta su nauja jėga, tad būtinai užsukite į Kaišiadorių Algirdo Brazausko parką, kur šėls varžytuvių „Kadrilis 2024“ poros!
Kita stotelė – Maisiejūnų piliakalnis, ant kurio viršūnės rugsėjo 22-ąją vėl įsižiebs ugnies ženklai. Baltų vienybės dieną ir ugnies sąšaukoje su mumis bus Jonas Chockevičius ir grupė PRADŽIAPATI, žvangės protėvių istoriją menantys ginklai ir gaubs visuomet šioje sąšaukoje tvyranti beveik magiška atmosfera, primenanti, iš kur mes ir kuo esame gimę…
Rugsėjo keliones užbaigs tradicinis Senosios Gegužinės ūkio lašišadienis, kuris prie Neries vyks 28-29 dienomis ir į kurį prisiekę žvejai jau spėjo užsiregistruoti iš anksto.
Paskutinę pirmojo rudens mėnesio dieną duris užvers Algio Griškevičiaus paroda „Pasiklydusio laiko šešėlyje“, tad dar liko laiko ją aplankyti Kaišiadorių kultūros centre. Tikrai verta, todėl kviečiame nenuskriausti savęs ir pasinaudoti unikalia proga.
Gražaus rudens visiems ir naujų potyrių, naujų atradimų po Kaišiadorių kraštą nardančio Kultūros sostinės traukinio kelionėje!
Straipsnį parengė Romualda Suslavičienė