Prisijunk
Tapk savanoriu
chevron arrow
Jūsų žinutė buvo išsiųsta!
Tapk rėmėju
chevron arrow
Jūsų žinutė buvo išsiųsta!
Turi idėjų?
chevron arrow
Jūsų žinutė buvo išsiųsta!
2024-07-11

Kultūros sostinės traukinys nestabdo

Vasaros lietaus prausiamas, kaitrios saulės gairinamas Kultūros sostinės  traukinys nestabdo, greičiau priešingai – įgauna vis didesnį pagreitį, lankydamas vis naujas visomis keturiomis kryptimis išsidėsčiusias PAŽINIMO PĖDŲ, ETNOSKONIO, MENO SPALVŲ ir ATMINTIES SAKMĖS stoteles, kuriose laukia daugybė įspūdžių ir atradimų.

Dar tebegyvendami įkvepiančiais didžiausios ir ilgiausios Kaišiadorių – Lietuvos kultūros sostinės 2024 – šventės „Kas čia daros?!” prisiminimais bei pasiektų dviejų oficialių rekordų džiaugsmu, antrąjį vasaros mėnesį – liepą – atrakinome senosios muzikos koncertu „RENESANSO NAKTYS KRUONYJE“, nuskambėjusiu Kruonio Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje. Čia susirinkusieji turėjo gerą progą išgirsti Valdovų rūmų muziejaus generalinio direktoriaus pavaduotojos dr. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės paskaitą „Nuo Renesanso iki Apšvietos: kunigaikščių Oginskių Kultūrinės veiklos pėdsakai Lietuvoje“, po kurios iki pat bažnyčios skliautų kilo muzikos, ištirpdžiusios ribas tarp ištisų šimtmečių, garsai. Renesanso naktyje Kruonyje skambėjo Tarptautinio senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ atliekami kūriniai.

Liepos 5-ąją, penktadienį, Kaišiadorių miesto Algirdo Brazausko parkas vėl buvo pilnas nuolatinių bei naujų MUZIKOS OAZIŲ lankytojų. Šįsyk vasarišką parko erdvę užpildė Tomo Legend koncertas. Beje, šis savaitgalis buvo ypatingas dar ir tuo, kad parką su Kaišiadorių kultūros centro kiemu į vieną bendrą erdvę sujungė futbolo diskusija su Lietuvos rinktinės nariu iš Kaišiadorių futbolininku Georgu Freidgeimu bei Europos futbolo čempionato transliacija didžiajame Kultūros centro lauko ekrane.

Tąvakar miestas miegoti nuėjo vėlai, o liepos 6-osios – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną – kaišiadoriečiai rinkosi Teofiliaus Matulionio aikštėje, iš kur speiguotą žiemos vakarą ir išriedėjo Kultūros sostinės traukinys, kur dar tebealsuoja nepamirštama Gitarų grojimo rekordo diena, kai visi – tarsi iš vienos krūtinės – grojant beveik trims šimtams gitaristų dainavome legendinę Vytauto Kernagio „Mūsų dienos kaip šventė“. Iš čia liepos 6-sios vakarą į žygį po Kaišiadoris žengė gausus būrys žygeivių, iš čia pabiro šimtai bėgikų iš Kaišiadorių ir visos Lietuvos – tradicinės Naktinio bėgimo šventės dalyvių. Savo miesto širdyje kartu su viso pasaulio lietuviais įsijungėme į daugiabalsį Tautiškos giesmės chorą, kaip ir kasmet, nusidriekusį per visus pasaulio žemynus, kur gyvena bent vienas mūsų tautietis. Svarbią šventę palydėjo nuotaikingas Vaido Baumilos koncertas.

Pasižymėkime liepos mėnesio kalendoriuje

Artimiausia Lietuvos kultūros sostinės traukinio stotelė liepą –  tradicinis Tarptautinis tapybos pleneras „Kaišiadorių kraštas dailininko akimis“, jau spėjęs aplankyti beveik visas seniūnijas. Šįkart plenero dalyviai – Kaišiadorių krašto dailininkai kartu su savo kolegomis iš Lietuvos ir užsienio – Lenkijos, Ukrainos – viešės Rumšiškėse ir Pravieniškėse, lankys žymiausias ir gražiausias šių seniūnijų vietas, susipažins su čionykščių žmonių gyvenimu ir savo įspūdžius perkels ant drobės. TARPTAUTINIS TAPYBOS PLENERAS vyks liepos 11-19 dienomis, liepos 18-ąją 18 val. Rumšiškių kultūros centre plenero dalyvių parodos pristatymas, kuriame turėsime progos išgirsti ir solisto, pučiamųjų instrumentų virtuozo Sauliaus Petreikio bei dainų autoriaus ir atlikėjo Domanto Razausko koncertą. Paroda Rumšiškių kultūros centre svečiuosis iki rugpjūčio 11 d., o po to pradės savo kelionę po Kauno apskrities parodų erdves.

Nuolatinė ir mielai lankoma Kultūros sostinės traukinio stotelė – miesto Algirdo Brazausko parke muzikinius penktadienius dovanojančios MUZIKOS OAZĖS – kvies susitikti ir alsiais liepos vakarais. Liepos 12 d. čia koncertuos „X faktoriuje“ išgarsėjęs talentingas prancūzas Antoine Wend; liepos 19 d. patogiai įsitaisę ant saulėgrąžų geltonumo rėmėjų padovanotų sėdmaišių džiaugsimės muzikos grupės BANI HILL BAND iš Sakartvelo koncertu; liepos 26 d. parko scenoje griausmingai nutūps indie/folk/roko kolektyvas BALTASIS KIRAS.

Dėmesio – liepos 14-ąją Kultūros sostinės traukinys tikrai bus sausakimšas, nes važiuosime į Žaslius, kur mūsų lauks SPURGŲ ŠVENTĖ ir TARPUKARIO TURGUS! Šiame miestelyje, tituluojamame Mažaisiais Trakais, nuo 11.30 val. turėsime progos dalyvauti Škaplierinės atlaiduose, kurie vyks ant ežero kranto iškilusioje bažnyčioje, o nuo 13 val. įsisuksime į smagų Tarpukario turgaus ir Spurgų šventės šurmulį. Čia ne tik iki soties prisiragausime žydiškų spurgų, susipažinsime su nepakartojamomis žydiškos gastronomijos istorijomis bei patirtimis, bet ir dalyvausime ekskursijoje po Žaslius – pažinsime miestelyje gausiai gyvenusių žydų istoriją; stebėsime nuotaikingus koncertinius pasirodymus, dalyvausime loterijose ir kitose pramogose, o lauktuves pirksime taip, kaip tarpukariu – iš būdų, krepšių ir kitokių kilnojamų įrenginių.

Beje, šį mėnesį Žaslius važiuosime dar kartą – liepos 27 d. čia vyks tradicinis BĖGIMAS APLINK ŽASLIŲ EŽERĄ, jau seniai spėjęs pagarsėti toli už rajono ribų. Kaip pastebėjote, Kaišiadorių krašte bėgimas – mėgstama sporto šaka…

Aplankius Žaslius, neteisinga būtų neužsukti ir į šalia Kaišiadorių rajoną kertančio greitkelio Vilnius-Klaipėda įsikūrusius Žiežmarius, kurie, pasak etnografų, ir pradeda dzūkiškąją mūsų krašto pusę. Žiežmariuose liepos 20 d. romantišką nuotaiką skleis dainuojamosios poezijos vakaras AUKŠTYN ŠIRDIS, o 21 d. šis savo turtinga istorija garsėjantis miestas pakvies įsisukti į VASAROS ŠVENTĖS pramogas.

Kultūros keliai ir kelionės rugpjūtį

Paskutinį vasaros mėnesį pradėsime MUZIKOS OAZĖMIS: rugpjūčio 2 d. Kaišiadorių Algirdo Brazausko parke skambės atlikėjos PUPKYTĖS koncertas. Po savaitės, rugpjūčio 9 d., kaišiadoriečių bei miesto svečių penktadienio vakarą nuspalvins grupės KŪJELIAI nario, atlikėjo JULIAUS VAICENAVIČIAUS pasirodymas. „Muzika pelkėmis garuoja iš elektroninių miškų tankmių“ – taip sakoma apie grupės GIRIŲ DVASIOS kūrybą. Ar tai tiesa, įsitikinsime apsilankę Muzikos oazėse rugpjūčio 16-ąją. 23 d. Oazių scenoje matysime ir girdėsime daugelio pamėgtą ANDRIŲ ZALIESKĄ-ZALĄ.

O ar žinote, kodėl Kaišiadoryse ypatingai sunku atsisveikinti su vasara? Tikriausiai, daugelis jau atspėjate – todėl, kad kartu su vasara atsisveikiname ir su Muzikos oazių sezonu. Šiemetinį sezoną užbaigsime rugpjūčio 30 d., bet užtat kaip – legendinės grupės BIPLAN koncertu!

Angliškasis „contempo“ žymi šiuolaikines, neretai sudėtingomis koncepcijomis pasižyminčias meno formas. Kokios jos? Plačiau apie tai sužinosime rugpjūčio 4 d. miesto parke, kur laukia susitikimas su festivalio „ConTempo“ dalyvių trupe „Rhizome“ (Prancūzija). Viena, įsitaisiusi 6 metrų aukštyje virš žemės, dėmesį prikaustanti artistė Fanny Austry kurs efemeriškos kybojimo ore ramybės ir kiek trūkčiojančios rizikingo šokio dinamikos hibridą. Dar vienas netikėtumų, nepatirtų naujų įspūdžių žadantis renginys, beje, pirmas toks mūsų mieste – rugpjūčio 24-25 dienomis Kaišiadorių erdvėse vyksiančios šiuolaikinio meno dienos ARS MIX. Tad jokiu būdu nepraleiskime progos įgyti nepakartojamų patirčių!

O štai Senosios Gegužinės ūkis paskutinį vasaros mėnesį kvies prisiliesti prie tradicinio meno vertybių. Rugpjūčio 31-ąją sodyboje ant Neries kranto – dailininko, kino filmų scenografo VYTENIO LINGIO personalinės parodos pristatymas, kurį palydės scenos grandų OLEGO DITKOVSKIO ir SAULIAUS BAREIKIO autorinės kūrybos koncertas. Savaitę prieš, rugpjūčio 24 d., Kaišiadorių kultūros centre bus atidaryta menininko ALGIO GRIŠKEVIČIAUS tapybos, fotografijos ir skulptūrinių elementų paroda.

Rugpjūtis kupinas originalių, tik mūsų kraštui būdingų renginių įvairove. 10 d. Palomenėje pirmą kartą rajono istorijoje vyks pilietinės dainos festivalis DIDŽIOJI KOVA, kuriame bus proga ne tik išgirsti dainas, kurios lydėjo kovas už laisvę, bet ir artimiau susipažinti su krašto istorija.

Rugpjūčio 15-ąją norintys praturtėti ar tiesiog smagiai praleisti laiką bičiuliaudamiesi su miestelio istorija, laukiami Žiežmariuose, kur startuos orientacinės komandinės varžybos NAPOLEONO LOBIO PAIEŠKA. Jas vainikuos ne tik nugalėtojų apdovanojimai, bet ir TEATRALIZUOTAS ŽIEŽMARIŲ ARCHEOLOGINIŲ RADINIŲ PARODOS PRISTATYMAS.

Jeigu rūpi pabūti žmonių, labai mylinčių savo gimtinę ir neprarandančių ryšio su ja, būryje būtinai apsilankykite Palomenės seniūnijos Rusių kaime. Čia rugpjūčio 17-ąją esami ir buvę Rusių gyventojai, jų ainiai rinksis į ANŪKŲ ŠVENTĘ. Dar viena labai graži, praėjusiais metais iš naujo atgimusi kaišiadoriečių tradicija – palydėti vasarą GALIŪNŲ ŠVENTE. Smagu, kad dėl stipriausiųjų titulo joje galynėjasi ne tik mūsų krašto, bet ir šalyje garsūs stipruoliai. Tad paskutinę vasaros dieną, rugpjūčio 31-ąją, būtinai užsukite į Kaišiadorių miško parko estradą.

Primename, jog bilietai į Kultūros sostinės traukinį – nemokami. Ir kaip kitaip – juk patys gražiausi įspūdžiai, emocijos, kurias pasiruošę dovanoti Kaišiadorių kraštui istorinių metų renginių organizatoriai – neįkainojami. Tad keliaukime kartu ir semkime tą gėrį ir grožį pilnom saujom!

Straipsnį parengė Romualda Suslavičienė